PIBWL prezentuje:

Polska Broń Pancerna 1918 - 1939


English version Strona główna PIBWL Artyleria Steel Panthers Linki Michał Derela, © 1999-2024


Strony te poświęcone są tematyce polskiej broni pancernej,
dedykowane pamięci żołnierzy, którzy w jej składzie walczyli i ginęli.
Głównym celem tego serwisu jest popularyzacja i badanie polskiej broni pancernej, zwłaszcza mniej znanych samochodów pancernych i pociągów pancernych. Jest to tylko projekt hobbystyczny, tworzony od 1998 roku w wolnym czasie, więc nie prowadzimy badań źródłowych w archiwach, a informacje pochodzące z publikacji są zwykle niekompletne i mogą okazywać się błędne. Próbujemy jednak opierać artykuły na większości wydanych na te tematy publikacji, starając się podkreślać kwestie sporne, niejasne i nasuwające się wątpliwości. Formuła i wygląd stron są proste (tworzone całkowicie ręcznie w notatniku, ostatnio w edytorze tekstowym kED), ale priorytetem naszego serwisu zawsze była zawartość merytoryczna, a zwłaszcza interpretowane przez nas fotografie.

Aktualizacja (2018): kiedy zaczynaliśmy prawie 20 lat temu, istniało stosunkowo niewiele publikacji na ten temat, a badania źródłowe i hobbystyczne fora internetowe były „w powijakach”, stąd staraliśmy się analizować dostępne informacje i fotografie i wyciągać na ich podstawie wnioski, z pomocą licznych hobbystów i części autorów opracowań. Pierwotnym celem serwisu przy tym była (i pozostaje) wersja anglojęzyczna. Obecnie od kilku lat liczba publikacji i artykułów na tematy polskiej armii sprzed 1939 roku stale się zwiększa, dostępne są też opracowania monograficzne, stąd ograniczyliśmy rozwój serwisu w wersji polskojęzycznej i aktualizację niektórych stron, które mogą być przestarzałe. W dalszym ciągu będziemy wdzięczni za uwagi, uzupełnienia oraz fotografie.

W 2019 roku podjęliśmy zadanie odświeżenia i aktualizacji części stron serwisu, a także utworzyliśmy stronę Polska Broń Pancerna - Polish Armour 1939 na facebooku.


Strony są co jakiś czas ulepszane i aktualizowane:

- co nowego w serwisie?

Od lat nasz serwis istniał pod adresem http://derela.republika.pl, lecz z uwagi na zamknięcie tej domeny, w 2018 byliśmy zmuszeni przenieść go pod nowy adres http://derela.pl - zaktualizujcie linki!

Obecnie możecie także polubić naszą stronę na facebookuSamochody pancerne
Samochód pancerny wz.34
Tankietki
Tankietka TKS
Czołgi lekkie
Czołg lekki Vickers E - jednowieżowy
Ciągniki i inne
Ciągnik C7P

Pociągi pancerne
Pociąg pancerny Nr.11 (Danuta)

Oddziały pancerne

Ceny polskiego uzbrojenia

Uzbrojenie polskich pojazdów pancernych 1918-39

Polska artyleria w 1939 rokusamochód pancerny wz.34

Samochody pancerne

Samochody pancerne z lat 1918-20

Tankietka TKS

Tankietki (lekkie czołgi rozpoznawcze)


czołg lekki Vickers E typ B (jednowieżowy)

Czołgi lekkie


Ciągnik C7P

Ciągniki artyleryjskie i transportery półgąsienicowe


Pociągi pancerne

Pociag pancerny Nr11 (Danuta) Inne zaprzyjaźnione serwisy na temat sił zbrojnych II Rzeczypospolitej:

Sprzęt łączności armii II RPStrona główna PIBWLOddziały pancerneStrona Steel PanthersLinkiNiniejsze strony dedykowane są ponadto pamięci Janusza Magnuskiego
(1933-1999), wybitnego eksperta i badacza broni pancernej, autora licznych książek i artykułów, publikowanych również jako "James Grandsen".