Polska broń pancerna [ Strona główna PIBWL » Polska broń pancerna » samochody pancerne » wz.34 » galeria II ]   [ Artyleria ]   [ Steel Panthers ]   [ co nowego ]   [ Linki ] Wz.34 - English version
  © Michał Derela, 2001 Aktualizacja: 12. 7. 2014 - zasadnicze rozwinięcie


Samochód pancerny wz. 34 - galeria (II)


Strona niniejsza stanowi dodatek do strony o samochodzie pancernym wz.34, zawierający dalsze zdjęcia samochodów zniszczonych lub zdobytych podczas kampanii wrześniowej 1939 roku, wykonane przeważnie przez anonimowych żołnierzy niemieckich. Jakość zdjęć jest różna, lecz publikowane są w celach edukacyjnych; część można powiększyć. Pierwsza część galerii obejmuje zdjęcia przedwojenne.Wrak samochodu wz.34. Wrak samochodu wz.34.
Seria zdjęć samochodu pancernego wz.34 ze starszym kadłubem z "tępym" nosem i działkiem w jarzmie blokowym. Samochód posiada oznaczenie niezidentyfikowanego dywizjonu w postaci błyskawicy (jest to jedyne oznaczenie spotykane na polskich samochodach pancernych z 1939 roku). Na zdjęciu po lewej dobrze widoczna tylna część ramy z mocowaniem resorów i skośnym fartuchem pancernym, a wewnątrz na lewej ścianie widać siedzenie dowódcy. Na dolnych zdjęciach widoczna jest przednia oś i prowadzące ją widełki.
Wrak samochodu wz.34. Wrak samochodu wz.34.

Wrak samochodu wz.34.Wrak samochodu wz.34.
Zdjęcia dwóch dalszych samochodów pancernych wz.34 ze starszym kadłubem i oznaczeniem błyskawicy, uzbrojonych w karabin maszynowy (u góry) i działko (po prawej). Słabo widoczna błyskawica także na tylnych drzwiach. Samochód po prawej ma "ostry" nos kadłuba.

Wrak samochodu wz.34.  Wrak samochodu wz.34.
Seria zdjęć samochodu pancernego wz.34 zniszczonego w Warszawie. Dobrze widoczne szczegóły konstrukcji samochodu ze starszym, szerokim kadłubem i "tępym" nosem. Pojazd był uzbrojony w karabin maszynowy w starszym jarzmie blokowym (wymontowany). Na części zdjęć na wieży jest widoczna trójkątna chorągiewka sygnalizacyjna.
Wrak samochodu wz.34.


Wrak samochodu wz.34.
Wrak samochodu wz.34.

Wrak samochodu wz.34.

 
Szeroko obfotografowany spalony samochód pancerny wz.34 ze starszym kadłubem; według opisów, między Kielcami a Radomiem. Mógłby pochodzić z 51. Dywizjonu Pancernego, jednakże oddział ten posiadał raczej samochody z nowym kadłubem (być może ewentualnie z 33. Dywizjonu Pancernego?). Na prawym zdjęciu poniżej, mimo słabej jakości, dobrze widoczny dłuższy odcinek dachu przed wieżą w tej wersji kadłuba. Na górnych zdjęciach pod podwoziem widoczny tłumik.

 
Również często fotografowany samochód pancerny wz.34 z nowszym kadłubem, uzbrojony w działko w jarzmie uniwersalnym - niewątpliwie z 51. Dywizjonu Pancernego, najprawdopodobniej w rejonie Piłatki na szosie Iłża-Lipsko. Na lewym górnym zdjęciu widać zaawansowany stopień demontażu przydatnych części przez okoliczną ludność (pod maską widoczny jest zbiornik paliwa). Na prawym górym zdjęciu samochód ma jeszcze kilof. Na lewym górnym zdjęciu widoczny jest krótki odcinek dachu przed wieżą w wersji z nowym kadłubem. Kolejne zdjęcie było w artykule głównym.
 

Wrak samochodu wz.34. Wrak samochodu wz.34.
Zdjęcia samochodu pancernego wz.34 z 51. Dywizjonu Pancernego, z nowszym kadłubem i nietypowym wzorem plam kamuflażu, w okolicach Iłży (prawdopodobnie droga Iłża - Lubienia na południe od Iłży). Samochód posiada przedni zderzak i był uzbrojony w działko w jarzmie uniwersalnym. Widoczny sposób mocowania tylnych resorów do poszerzonej ramy. Zdjęcie od tyłu tego pojazdu było w artykule.

Wrak samochodu wz.34.Wrak samochodu wz.34.
Spalony samochód pancerny wz.34 z nowszym kadłubem, uzbrojony pierwotnie w km. Samochód prawdopodobnie został zepchnięty na bok drogi przez cięższy pojazd (chociaż przedni prawy błotnik nie jest uszkodzony). Widoczna przestrzelona chłodnica.

Wrak samochodu wz.34.W jednym albumie niemieckim miejsce opisano jako "Kielce/Lublin", co w połączeniu z posiadaniem przez samochód uchwytów do mocowania zderzaka, sugeruje pojazd z 51. Dywizjonu Pancernego, prawdopodobnie również w okolicy Iłży.

Wrak samochodu wz.34.  Wrak samochodu wz.34.
Zdjęcia porzuconego w lesie samochodu pancernego wz.34 z nowszym kadłubem i zderzakiem – można przypuszczać, że z 51. Dywizjonu Pancernego, być może w okolicach Iłży.

Wrak samochodu wz.34.
Zdjęcia samochodu pancernego wz.34 z nowszym kadłubem, nr rej. W05-255, na składowisku przed pałacem biskupów w Kielcach (najprawdopodobniej z 51. Dywizjonu Pancernego). Samochód ma uchwyty do mocowania zderzaka.

Zdobyty samochód pancerny wz.34 z nowszym kadłubem, bez zderzaka, uzbrojony pierwotnie w km, na dziedzińcu pałacu w Radzyniu Podlaskim (prawdopodobnie z 81. Dywizjonu Pancernego).


Zrzucony z szosy samochód pancerny wz.34 ze starszym szerokim kadłubem i "tępym" nosem. Warto zwrócić uwagę na dłuższy dach przed wieżą w tej wersji kadłuba, z wygiętym kątownikiem odbijającym pociski. Wewnątrz widoczna rama podwozia, z wygiętą poprzecznicą nad mechanizmami transmisji (podłoga pozbawiona została desek). Pojazd nie ma zbiornika paliwa, który powinien się znajdować pod maską w tylnej części (za ścianką oddzielającą silnik). Widoczny jest stały przód maski tej wersji i zbiornik chłodnicy. Wewnątrz widać ukośną kolumnę kierownicy, a pod podwoziem prawdopodobnie tłumik. Widoczny też sposób mocowania błotnika w tej wersji kadłuba (odmienny niż w pojazdach z krótkim nosem).Samochód pancerny wz.34 ze starszym kadłubem, "tępym" nosem i blokowym jarzmem broni, później zrzucony z drogi. Jedno ze zdjęć było opisane przez Niemców jako Prymusowa Wola (w Opoczyńskiem), co sugerowałoby 33. Dywizjon Pancerny? Zdjęcia przewróconego pojazdu często pojawiają się w błędnym lustrzanym odbiciu.Ciekawe zdjęcia zdobytego przez Niemców samochodu pancernego wz.34 ze starszym kadłubem, na niestandardowych kołach. Nie wiadomo, od czego pochodzą koła, mocowane na standardowe 6 śrub, i czy to była to polska improwizowana modyfikacja, czy niemiecka próba postawienia zdekompletowanego samochodu "na koła". Lokalizacja również nie jest znana. Jak wynika ze zdjęć, samochód ten później został ewidentnie "rozstrzelany" przez Niemców. Warto zauważyć małą wysokość przedziału kierowania, w porównaniu z siedzącym żołnierzem. Nie sposób nie zauważyć, że pojedyncze koła z terenowym bieżnikiem nadają samochodowi bardziej "bojowy" wygląd...

Wrak samochodu wz.34Kolejny zrzucony z drogi samochód pancerny wz.34 ze starszym kadłubem. Niemiecki żołnierz trzyma tablicę rejestracyjną W05-278 (tablice przewożone były wewnątrz pojazdów). Samochód ma na wieży trójkątną chorągiewkę sygnalizacyjną. Drzewa są podobne do drogi Zamość - Tomaszów...

Wrak samochodu wz.34Samochód pancerny wz.34 ze starszym kadłubem i "tępym" nosem zniszczony w niezidentyfikowanym miasteczku(?).

samochód wz.34Samochód pancerny wz.34 z nowszym kadłubem porzucony na jakiejś niewielkiej stacji kolejowej. Widoczny prowizoryczny niemiecki krzyż. Samochód nie był następnie wykorzystwany przez Niemców, lecz uległ dewastacji na miejscu.

Samochód pancerny wz.34 z nowszym kadłubem - według podpisów, w Warszawie (prosimy o identyfikację miejsca, jeśli ktoś wie). W tle niemieckie pojazdy.

Samochód pancerny wz.34 ze starszym kadłubem, w niezidentyfikowanym miejscu. Na zdjęciu z prawej ma zdemontowane jedno z kół bliźniaczych.

Prawdopodobnie ten sam pojazd od tyłu.

U góry i po lewej samochód pancerny wz.34 ze starszym kadłubem, "tępym" nosem i działkiem w blokowym jarzmie; według jednego z opisów - w Warszawie. Samochód ten był przemieszczany po terenie. Został wyposażony w komplet niemieckich prowizorycznych znaków, lecz jak widać, nie był wykorzystywany, ale uległ dewastacji na miejscu.
Samochód ten jest w towarzystwie drugiego samochodu wz.34 uzbrojonego w km oraz tankietki TKS (z godłem w formie postaci na koniu na biegunach), widocznych na zdjęciach poniżej.

Zrzucony do rowu samochód pancerny wz.34 ze starszym szerokim kadłubem i "ostrym" nosem, uzbrojony pierwotnie w działko, według niektórych podpisów - koło Zambrowa (co sugerowałoby 31. Dywizjon Pancerny?). Nie jest pewne, czy przewrócony i stojący to ten sam pojazd, gdyż ich zdjęcia były w tych samych albumach. Stojący pojazd ma zacieki, które wskazywałyby na to, że leżał na boku i został podniesiony, ale na prawym zdjęciu samochód nie ma kół, więc musiałby zostać następnie ich pozbawiony i ponownie przewrócony. Na wcześniejszych zdjęciach stojący samochód ma też nietypowy znak taktyczny trefla na jasnym kwadracie przywieszony na burcie.Zdobyty samochód wz.34 Zdobyty samochód wz.34 Zdobyty samochód wz.34
Słabej jakości, lecz ciekawe zdjęcia plutonu 3 samochodów pancernych wz.34 ze starszym kadłubem, zdobytych i używanych przez pewien czas przez Niemców. Pojazdy różnią się od siebie formą i rozmieszczeniem prowizorycznych znaków rozpoznawczych. Na prawym górnym zdjęciu jest samochód uzbrojony w działko (także w środku kolumny na lewym zdjęciu).
  Samochód na prawym zdjęciu poniżej został zapewne przezbrojony w niemiecki karabin maszynowy (MG34?) i ma "ostry" nos (ten sam samochód znajduje się również najprawdopodobniej na końcu kolumny na lewym górnym zdjęciu i obu zdjęciach na samym dole).

Zdobyty samochód wz.34Zdjęcie jednego z samochodów powyżej, od prawej strony.Strona główna wz. 34 - Galeria część I.


[ Strona główna PIBWL ] [ Polska broń pancerna / samochody pancerne ] [ Oddziały pancerne ] [ Steel Panthers ] [ Linki ]

Możecie pisać z poprawkami lub komentarzami. Mile widziane uzupełnienia i zdjęcia!!

Wszystkie zdjęcia pozostają własnością ich właścicieli i publikowane są jedynie w celach edukacyjnych. Prawa do tekstu zastrzeżone ©.