PIBWL prezentuje:

Tankietka TKS - galeria

English [ Strona główna / Polska broń pancerna / czołgi ] [ Polskie oddziały pancerne ] [ Steel Panthers ] [ Linki ]
  © Michał Derela, 2007


Część I: Historia powstania, produkcja i rozwój --- Część II: Malowanie, opis techniczny, dane
Część III: Użycie tankietek, galeria i modele --- Część IV: Tankietki z działkami 20mm
Część V: Eksperymentalne tankietki i osprzęt specjalny --- Działa samobieżne --- Galeria TKS
TKS [fot. Michał Derela]

Galeria zdjęć tankietki TKS ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Ten egzemplarz TKS został wywieziony przez Niemców podczas II wojny światowej do Norwegii, gdzie pełnił służbę w składzie wojsk okupacyjnych. Po wojnie znalazł się w stanie niekompletnym (podwozie i część blach nadbudówki) w zbiorach szwedzkiego muzeum w Axwall. Został następnie przekazany w listopadzie 2003 Muzeum Wojska Polskiego, po czym odrestaurowany z użyciem znajdywanych oryginalnych elementów pochodzących z różnych pojazdów i częściowo elementów zrekonstruowanych. Tankietka jest w standardowym kamuflażu używanym przez polskie pojazdy od 1936 do września 1939, z układem plam wskazanym jako przykładowy w instrukcji malowania (ukazującej jednak tylko prawy bok i przód).


Zdjęcia z MSPO 2005

Zdjęcia z pierwszej prezentacji odrestaurowanej tankietki na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach we wrześniu 2005. Autor: Michał Derela.

 
 
Tankietka podczas tej prezentacji miała kompletny karabin maszynowy 7,92mm wz.25 Hotchkiss, z tłumikiem płomienia, wypożyczony od prywatnego kolekcjonera.


Zdjęcia z MWP

Zdjęcia z prezentacji tankietki na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego 2005. Autor: Zbyszek Cheda.

 
 
 
 
Po lewej: zwraca uwagę uchwyt przeciwlotniczy dla karabinu maszynowego z boku kadłuba. 
 
 
 
Widok na osłonę peryskopu Gundlacha. W otworach w pancerzu górnym po obu stronach peryskopu znajdowały się tulejki na chorągiewki sygnalizacyjne. Włazy mają skórzane paski do chwytania. Widoczne hełmy czołgowe, powstałe przez przeróbkę hełmów francuskich okresu I wojny światowej. 
 
Po lewej: widok od tyłu na górną płytę. Widoczna tulejka dla tylnej chorągiewki sygnalizacyjnej.
Po prawej: widok na tylną płytę i kratkę wylotową powietrza chłodzącego nad chłodnicą, z tylnym okienkiem.
 
 
 
Widoczny m.in. uchwyt przeciwlotniczy karabinu maszynowego (po lewej) i szczegóły tłumika oraz mocowania koła zapasowego (po prawej). 
 
Po lewej: widok dna od tyłu, widoczna jest otwierana klapa dodatkowego wylotu powietrza chłodzącego oraz obejma korby rozruchowej.
Po prawej: widok dna od przodu.
 
Po lewej: koło napinające z mechanizmem regulacji napięcia.
Po prawej: koło napędowe.
 
 
 
Po lewej: otwierana żaluzja wylotowa powietrza chłodzącego. Półokrągły otwór był wycięciem dla korby rozruchowej, w celu jej użycia żaluzja była podnoszona, a korba umieszczana w obejmie.
Po prawej: boczne okienko kadłuba.

Wnętrze

Wnętrze tankietki jest niekompletne, na zdjeciach brakuje przede wszystkim silnika Polski Fiat 122 pomiędzy siedzeniami załogi, kolektora wydechowego, chłodnicy wody za siedzeniem kierowcy, przyrządów kierowania (kierownicy, tablicy rozdzielczej), oparć siedzeń oraz drobnych elementów wyposażenia.

Widok przez właz górny od tyłu, widoczna skrzynia biegów. Karabin maszynowy wz.25 jest niekompletny. Widoczny jest peryskop obserwacyjny dowódcy (zbliżony model powojennej produkcji)
 
Po lewej: widok przez właz górny od tyłu. Widoczna m.in. płyta przed kierowcą oraz skrzynia biegów.
Po prawej: widok przez właz górny do tyłu. Widoczna m.in. poprzeczna belka na podłodze, na której mocowane były na zewnštrz ramy zawieszenia.
   
Widok przez właz górny w stronę prawego tylnego rogu. Widoczny przede wszystkim zbiornik paliwa i stelaż na amunicję za siedzeniem dowódcy. Widoczny też wałek ze sprzęgłem ręcznego rozruchu silnika. Z powodu braku chłodnicy, widoczna jest w prawym dolnym rogu kratka dodatkowego wylotu powietrza chłodzącego w tylnej dolnej płycie, zakryta od zewnątrz klapą.
 

[ Strona główna PIBWL ] [ Polska broń pancerna ] [ Oddziały pancerne ] [ Steel Panthers ] [ Linki ] English


Mile widziane komentarze, uzupełnienia i zdjęcia - piszcie.

Prawa do zdjęć - Michał Derela i Zbyszek Cheda, © 2007 - udostępnione na licencji cc-by-sa-2.5.