PIBWL prezentuje:

COLOR Panthers 1.6

Color Panther


English [ Strona główna PIBWL ]   [ Steel Panthers I ]   [ Steel Panthers II (ang.) ]   [ Polska Broń Pancerna ]   [ Linki ]
  © Michał Derela, 2001

Prezentujemy ostateczną wersję naszego pakietu ulepszonych kolorowych rysunków do gier Steel Panthers I (SP1) i Steel Panthers III (SP3) (zakres II wojny światowej).

Od listopada 2012 oferujemy także pakiet ulepszonych kolorowych rysunków dla Steel Panthers: World At War (SPWAW), a od 2013 roku - dla WinSPWW2.


Aktualności:


Marder III ausf.M
Autoblinda AB-40
Type 97-Kai Shinhoto Chi-Ha

Edycja naszego pakietu 1.5 z 2003 roku miała być ostateczna, ale po dłuższej przerwie, w listopadzie 2012 zdecydowaliśmy ponownie przejrzeć rysunki z zakresu II wojny światowej dla SP1 i SP3. Początkowo miała to być ograniczona aktualizacja, w celu uzupełnienia luk, ale skończyło się całościowym przeglądem i ulepszeniem ponad połowy rysunków. W tym czasie wiele nowych rysunków stało się dostępnych do adaptacji. W ostatecznej wersji 1.6 zdołaliśmy uzupełnić ostatnie braki w SP1 i SP3 (zakres II w.św.) w dziedzinie czołgów, innych pojazdów bojowych i artylerii, a większość rysunków została poprawiona.

Dzięki zamianie niektórych numerów, w wersji 1.6 uzyskaliśmy większy stopień kompatybilności z SP3 i standardowym SP1 (w obu oryginalnych grach był problem z brakiem kilku rysunków "zapomnianych" przez autorów, jak włoskie działa i Hs 129 - tym razem wypełniamy także te luki w SP3 i niezmodyfikowanym SP1). Kolorowe rysunki mogą być używane zarówno ze standardową grą SP1, jak i naszym zmodyfikowanym pakietem PIBWL SP1 - w takim wypadku należy zainstalować także najnowszą wersję 1.6 pakietu ulepszeń z uwagi na zmiany niektórych numerów.

Zdecydowaliśmy w 2012 także po raz pierwszy przygotować pakiet ulepszonych rysunków dedykowany do SPWAW.

Od 2013 roku opracowywaliśmy pakiet kolorowych rysunków dla WinSPWW2, ukończony w 2018 roku - jest on dostępny na Shrapnel Games WinSPWW2 forum (jest to otwarty projekt z uwagi na dużą ilość rysunków w grze, więc sprawdzajcie aktualizacje).M24 Chaffee: oryginalny

kolorowy 1.2

kolorowy do 1.5

kolorowy 1.6


Opis:


Hawker Hurricane MkI
SOMUA S-35
M4 Sherman Calliope
W naszym podstawowym pakiecie znajduje się około 460 kolorowych rysunków (włączając wersje alternatywne) - wszystkie występujące w SP-1 / SP-3 (zakres II wojny światowej) czołgi, pojazdy bojowe i samoloty i większość (o ile nie wszystkie) dział, broni maszynowej i samochodów, zastępujące oryginalne czarno-białe rysunki.

Wszystkie oryginalne rysunki, wzięte jako podstawa do konwersji, pozostają własnością ich Autorów, użytą w celach niekomercyjnych. Wszystkie zostały przekonwertowane przez nas do rozmiaru 160×80 i formatu Steel Panthers, co nie było łatwym zadaniem z uwagi na ubogą paletę kolorów akceptowanych przez grę (która jest niestety szczególnie uboga w zakresie realistycznych odcieni zielonego, często używanych w kamuflażach). Staraliśmy się uzyskać najlepsze możliwe efekty drogą wielu prób. Wiele wyjściowych rysunków zostało znacznie przerobionych lub poprawionych, niektóre zostały nawet kompletnie złożone z części. Niektóre oryginalne rysunki zawierały błędy, zwłaszcza w zakresie proporcji, poprawiane jeśli zostały zauważone (szczególnie w wersji 1.6).M3 Lee: oryginalny
 
 

kolorowy do wersji 1.5
(błędy proporcji przejęte
z rysunku wyjściowego)

najnowszy w 1.6
(złożony z części)
 

Od wersji 1.2 odkryliśmy, że SP-1 akceptuje większość kolorów z nieco lepszej palety użytej w SP-3, co pozwoliło na polepszenie jakości. Od wersji 1.4 staraliśmy się uzyskać ten sam odcień kamuflażu dla sprzętu tego samego państwa, co było trudne z uwagi na różną jakość rysunków źródłowych i ubogą paletę. W wersji 1.6 położyliśmy dalszy nacisk na możliwie naturalny i żywy wygląd i prawidłowe oddanie prawej strony pojazdów (...zastanawiające jest dlaczego ogromna większość rysunków spotykanych w publikacjach prezentuje pojazdy i samoloty skierowane w lewo, podczas, gdy większość rysunków w Steel Panthers jest skierowanych w prawo - czasami konwersja nie jest prosta).


KW-1: oryginalny

kolorowy sprzed 1.2

kolorowy do 1.5

najnowszy kolorowy w 1.6

Instalacja:


Pakiet Color Panthers 1.6 dla SP1/SP3

Pakiet Color Panthers dla SPWAW (zaktualizowany plik, według stanu na 2014) (NOWA!)

Żeby zainstalować ulepszone rysunki, należy skopiować wszystkie pliki z odpowiedniego archiwum do sub-foldera "PIC" Twoich Steel Panthers I lub III lub SPWAW.

UWAGA! Rysunki zapisują się na poprzednio istniejących! Jeśli chcecie - zróbcie najpierw kopię zapasową foldera.

W przypadku SP1 / SP3 nasze rysunki zastępują oryginalne brzydkie lub bardzo brzydkie czarno-białe rysunki lub wręcz karykatury. Oryginalnych rysunków nie warto zachowywać (poza tym, powinny być na oryginalnej płycie), lecz nasze rysunki zapiszą się także na ewentualnych rysunkach innego pochodzenia. Najlepiej jest zarządzać rysunkami i wybierać najlepsze z nich, używając przeglądarki graficznej obsługującej format .lbm (jak ACDSee lub XnView). Można także wybierać w ten sposób alternatywne wersje, dostępne w niektórych wypadkach (należy usunąć dodatkową literę z numeru plików).

W przypadku SPAWAW nasze rysunki zapisują się na części czarno-białych zdjęć i rysunków oraz części starszych kolorowych rysunków. Znaczna część (być może nawet większość) kolorowych rysunków w SPWAW była na etapie powstawania gry dostarczona przez nas, stąd odpowiadają naszym starszym rysunkom z lat 1999/2000. Poprawiona została większość rysunków, zastąpiono też większość zdjęć i (zwykle słabych) rysunków perspektywicznych przez standardowe rzuty boczne. Możecie używać przeglądarki graficznej, żeby zdecydować, które zatrzymać. Niektóre wyglądają bardzo podobnie, lecz rekomendujemy nowsze wersje - czasami są subtelne różnice w kontraście, detalach itp. Części pakietu należy instalować w kolejności, gdyż niektóre rysunki są poprawione ponownie.

Rysunki dla SPWAW można użyć także w modyfikacji SPWAW Enhanced FR (sprzed 2016 roku), lecz na końcu wymagane jest zainstalowanie patcha, rozwiązującego problemy z kompatybilnością. W nowej wersji SPWAW 2016 Enhanced FR rysunki te są już zaimplementowane.

W przypadku WinSPWW2 kolorowe rysunki zastępują czarno-białe zdjęcia - według stanu na 2018 rok, prawie wszystkie pojazdy pancerne i samoloty, większość samochodów, dział i broni wsparcia. Pakiet jest dostępny na Shrapnel Games WinSPWW2 forum, a poszczególne części muszą być instalowane w kolejności (w folderze ...\WinSPWW2\Game Data\Pictures).SdKfz-234/1: oryginalny

stary w SPWAW

nowy w wersji 1.6Zobaczcie też nasze:

Pakiet poprawek dla SP-1

Kolorowe rysunki dla SP-2/SP-3 (okres współczesny) (ang.)

Polska Broń Pancerna 1918-1939
Będziemy wdzięczni za komentarze